Telekom Portal

Bellek kartları

Sd kartlarBellek Kartları
Akıllı cep telefonları, dijital fotoğraf makineleri, müzikçalarlar gibi gündelik hayatın vazgeçilmez

donanımları artık herkesin bildiği ve kullandığı eşyalar haline geldi. Buna paralel olarak da her geçen gün kapasiteleri artıyor. Peki bu kapasite dediğimiz şey aslında nedir? Bellekler bu saydığımız donanımların kayıt ortamlarıdır. Boyutları itibarı ile farklı donanımlarda farklı kartlar kullanılıyor. Bu kartların en çok standartlaşanları CF (Compact Flash), SD (Secure Digital), MMC (Multimedya Card), MS (Memory Stick) kartlardır.


SD Kartlar

Sd kart çeşitleriSecureDigital Kartları 2001 yılinda SanDisk tarafından, daha eski bir standar olan MMC kartının geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. SecureDigital ismi, donanımsal olarak içerdiği Digital Rights Management (DRM) fonksiyonundan ileri gelmektedir. İçindeki kullanıcı tarafından görünemeyen bir hafıza alanı, yasal olmayan dosyaların kullanımını engellemek için ayrılmıştır.
En yaygın kullanılan belleklerden biridir. Sektörde de uzun zamandır değişmeyen bir standart olarak kabul görmesiyle oldukça geniş bir ürün çeşitliliğide oluşmuştur. SD aynı zamanda harici bir bağlantı birimi olarak da kullanılabilir. SDIO olarak bilinen bağlantı arabirimi, genellikle cep bilgisayarlarında kullanılırak onlara ek donanımsal özellikler katabiliyor. SDIO Secure Digital Input Output yani güvenli dijital giriş çıkış anlamına geliyor ve modem, gps, tv tuner, scanner, kamera gibi SDIO kartlar bulunmaktadır. Bu kartları www.sdcard.com/usa linkine tıklayarak inceleyebilirsiniz.
Bu kartlar dahili bir denetleyici içerir. Boyutları 32x24x2,1mm dir.

16 MB, 32 MB, 64 MB, 128 MB, 256 MB, 512 MB, 1 GB, 2 GB ve 4 GB kapasiteli kartlar mevcuttur. 8 GB ve 16GB'lık modelleri geliştirilme aşamasındadır. Ayrıca kartlar üzerinde bir adet yazım koruma tırnağı mevcuttur.

Daha ufak cihazlar için miniSD geliştirilmiştir. 20 mm × 21,5 mm × 1,4 mm ölçüleri ile ortalama SD-Card ın yarısı kadardır. Küçük bir çevirici yardımı ile tüm normal SD-Slotlarına takılabilmektedir. Bu ufak kartlar 32 MB ila 2 GB arasında bir kapasiteye sahiptirler.

MicroSD-kartları SD Card und miniSD dan daha ufaktırlar. 11 mm × 15 mm × 1 mm ölçüleri ile 2005 yılında dünyanın en küçük Flash-RAM-hafıza kartı olmuştur.

Veri transfer hızı : Yüksek hızlı modelleri 20MB/sn hızla veri aktarabilir. 150KB/sn = 1x olarak ifade edilirse 150x hızındaki bir bellek 22MB/sn hızında veri aktarabilir.

SD-Kartlar günümüzde pek çok aygıtın içindedir. Genellikle dijital kameralar , mp3 çalıcılar ve PDA pek çok alan için SD Karta ihtiyaç duyarlar. Bunun dışında Nintendo firmasının bazı ürünlerinde SD Kartlara rastlanır.

CF Kartlarcompact-flash kart
Profesyonel ve yarı profosyonel fotoğraf makinlerinin vazgeçilmez bellek kartı olan CompactFlash 256mb dan 12gb a kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip. Resimde 2gb lık bir modeli görüyorsunuz. Standart hızlara sahip modellerin yanısıra yüksek hızlı modelleride profesyonel kullanıcılara hitap ediyor. Bellek sektöründeki üreticiler en yüksek okuma ve yazma hızına sahip kartları genel olarak ilk önce compactflash olarak piyasaya sürüyorlar. Nedeni ise bunlara profosyonellerin rağbet etmesi ve fiyatlarınında nispeten pahalı olmasıdır.
Boyutları 36,4 x 42,8 x 3,3 mm dir. SD kartlardaki gibi bu kartlarda da yüksek hızlı modelleri 150x hızında veri aktarımı yapabilir.MMC Kartlar

mmc kartMMC-Standardı 1997 yılında Siemens in yan kuruluşu olan Intgenix ve SanDisk tarafından geliştirilmiştir. Multimedia kartların kayıt ortamı Flash Bellek lerdir. 24 mm × 32 mm × 1,4 mm ölçülerine sahip olan kartlar yedi pine sahiptirler. Hafıza kapasiteleri 2 MB ila 4 GB arasındadır. Veri aktarım hızı ise 2,5 MB/s dir. MMC lerin yaygın kullanım alanları Dijital kamera lar, MP3 oynatıcılar, cep telefonu ve PDA lardır.

Multimedia kartlar ebat olarak SD kart lar ile uyumludurlar. Genellikle SD hafıza kartı için uyarlanmış aygıtlar ile problemsiz çalışırlar. Tam tersi ise genellikle mümkün değildir, zira SD-Kartlar daha kalındırlar. SD kartlar günümüzde MMC kartların yerini almış olmasına rağmen, 2004 yılında MMCA (Multimedia Card Association) tarafından, yeni bir standart olan MMC 4.0 kullanıma sunulmuştur. Bu standart 4 veya 8 bitlik daha yüksek veriyolu genişliği ve dolayısı ile daha yüksek bir okuma ve yazma hızı (ideal durumda 52Mbyte/s) sunmaktadır.

MMC-Standardı 1997 yılında Siemens in yan kuruluşu olan Intgenix ve SanDisk tarafından geliştirilmiştir. Multimedia kartların kayıt ortamı Flash Bellek lerdir. 24 mm × 32 mm × 1,4 mm ölçülerine sahip olan kartlar yedi pine sahiptirler. Hafıza kapasiteleri 2 MB ila 4 GB arasındadır. Veri aktarım hızı ise 2,5 MB/s dir. MMC lerin yaygın kullanım alanları Dijital kamera lar, MP3 oynatıcılar, cep telefonu ve PDA lardır.

Multimedia kartlar ebat olarak SD kart lar ile uyumludurlar. Genellikle SD hafıza kartı için uyarlanmış aygıtlar ile problemsiz çalışırlar. Tam tersi ise genellikle mümkün değildir, zira SD-Kartlar daha kalındırlar. SD kartlar günümüzde MMC kartların yerini almış olmasına rağmen, 2004 yılında MMCA (Multimedia Card Association) tarafından, yeni bir standart olan MMC 4.0 kullanıma sunulmuştur. Bu standart 4 veya 8 bitlik daha yüksek veriyolu genişliği ve dolayısı ile daha yüksek bir okuma ve yazma hızı (ideal durumda 52Mbyte/s) sunmaktadır.

MS Kartlar

Sony tarafından geliştirilen ve sony ürünlerinde kullanıldığından dolayı oldukça yaygın olan bi bellekler ilk olarak 1998 de çıktı. Geniş bir ürün ailesi mevcut. Memory Stick Pro yüksek depolama kapasitesi ve hızlı veri transferi gerçekleştirebiliyor. Memory Stick Duo ise daha küçük kapasiteler ve kullanım alanları için tasarlanmış compact bir modeli. Daha küçük ortamlardaki gereksinim için ise memory stick mikro da mevcut. Aralık 2006 sony video kameralar ve gelişmiş fotoğraf makinelerinin yüksek hız ve kapasite ihtiyaçlarını karşılamak üzere çıkardığı Memory Stick PRO-HG yi duyurdu.

sony memory stickTransfer hızları

Memory Stick        Maksimum yazma : 1.8mb/s 
                            Maksimum okuma: 2.5mb/s 
                            Transfer 20mb/s
Duo ve DuoPro     Maksimum yazma : 1.9mb/s
                            Maksimum yazma: 10mb/s
                            (yüksek hızlı pro duo)
Micro                   Transfer 20mb/s
Pro HG                Transfer 60mb/s
                           Yazma 15mb/s

Boyutları
Ms çeşitleri

Kartların çeşitliliği ve teknolojik farklılık göstermesi aslında bize depolama piyasasında çok çekişmeli bir rekabetin olduğunu gösteriyor. Bellek kartlarının üreticileri ile kronolojisine bakıcak olursak bu sektördeki gelişme daha iyi anlaşılabilir.

Tarih Kart Tipi Firma Açıklama
1994 Compact Flash Sandik, Microdia
1995 Smartmedia Toshiba
1997 MMC Microdia, AG, Siemens, Sandisk
1998 MS Standart Sony
1999 SD Sandisk, Panasonic, Microdia,Toshiba
2001 Flash Diskler Çok fazla üretici mevcut Kapasiteleri sürekli artıyor
2002 XD Olympus, fujifilm 512mb ile sınırlı
2003 RS-MMC Microdia, AG, Siemens, Sandisk  
  MS-Pro Sony Hızlı
  SD-MiniSD Sandisk, Panasonic, Microdia,Toshiba  
2005 MMC Mobile Microdia, AG, Siemens, Sandisk Küçük boyut, çift voltaj desteği ve drm opsiyonu
  MMC Plus Microdia, AG, Siemens, Sandisk daha hızlı ve drm posiyonu
  MMC Mikro Microdia, AG, Siemens, Sandisk Küçük boyut, çift voltaj desteği ve drm opsiyonu
  Micro SD Sandisk, Panasonic, Microdia,Toshiba Çok küçük boyut
  xd type H ve M Olympus, fujifilm 8 gb a kadar sınırlı
2006 MS-micro Sony Çok küçük boyut
  SD-SDHC Sandisk, Panasonic, Microdia,Toshiba Aynı boyutlarda 8-32gb kapasite ve daha hızlı
 

Faydalı bilgiler