> ADSL sorunları Zoom X5v Ayarlar

Telekom Portal

Zoom X5v Ayarlar

zoom_x5Zoom X5v ADSL Modem Ayarları
Zoom un x5v olarak bilinen 5565 modeli adsl router modemi aynı zamanda kişisel voip router olarakda çalışabilmektedir

Temel Ayarlar

Modem önceden ayarlanmış şekilde ve dhcp server aktif olarak gelir. Dolayısıyla pc nizle modem arasında ethernet kablosu kullanarak çok basit şekilde bağlantı sağlayıp web tarayıcınızla modemin ayarlarına girebilirsiniz. DHCP aktif olduğundan modem pc nize 10.0.0.x şeklinde bir IP numarası atayacaktır. web tarayıcınızda http://10.0.0.2 adresine girerseniz karşınıza şifre ve parola girmenizi isteyen bir pencere çıkacaktır. admin ve zoomvoip girerek ayarlar kısmına girmiş olursunuz. Şayet tarayıcınız bu adresi yazdığınızda çevirmeli bağlantı kurmaya çalışırsa araçlar menusunden internet seçenekleri ve bağlantıları tıklayarak "asla bağlantı numarası çevirme" yi seçmelisiniz.

IE bağlantı ayarları

Ayarlar kısmına girince karşıza gelen ekran

temel ayarlar

Temel ayarlar kısmında VPI=5 VCI =35 (TTnet için temel değerler) girilerek, kullanıcı adı ve şifrenizide girdikten sonra iki adımda burdaki işlemi tamamlıyorsunuz. Birincisi Save Changes butonuna basarak ayarları kaydediyorsunuz. İkincisi ise Write Settings to Flash and Reboot butonuna basarak ayarların modem içindeki eprom a yazılmasını sağlıyorsunuz. Bu işlemden sonra aşağıdaki şekildeki gibi sizden bu işlemi onaylamanızı isteyecektir. Modem bir süre sonra kendini kapatıp açacaktir. Aşağı yukarı 1 dk sonra ayni adrese bağlantı yapabilirsiniz.

onay

Eğer ADSL hattınız açık ve girdiğiniz bilgiler doğruysa internet erişiminiz açıldı demektir. Aksi bir durumda tekrar girdiğiniz bilgileri gözden geçirmeli ve aşağıdaki gibi durumu gösteren ekrandan neler olduğunu anlamaya çalışmalısınız. Eğer SNR margin değeri çok düşük ise 3-6db gibi, servis sağlayıcının santraline çok uzun bir mesafe ile bağlısınız demektir. Bu da adsl hattınızın sağlıklı çalışmasını engelleyecek ihtimalleri artırabilir. İyi bir bağlantı için lover the attenuation değerleride düşük olmalıdır.

zoom Adsl durumu

Gelişmiş NAT Ayarları (advanced nat configuration)

Bu kısımda bazı oyun konsolları ile adsl uzerinden çok katılımlı oyun oynanmas ya da internetteki online oyunların oynanması için gerekli bazı ince ayarlar bulunuyor. Genelde olarak virtual server ve port forwarding seçenekleri ile yönlendirmeler ve port atama ayarları bu bölümde yapılabilir.

zoom gelişmiş ayarlar

Virtual server butonuna tıklarsanız aşağıdaki ekran çıkacaktır.

virtual server ayarlari

Bu ekranda gorulen ilk kural halen modeme girilmiş olanlar ikinci kural kısmı ise eklenecek kural içindir. 20 kural a kadar ekleme yapabilirsiniz. Daha fazla kural gerekirsede DMZ kısmından yonlendirme yapılabilir.
Resimde görülen kural TCP 80 portunu 192.168.0.200 IP numaralı pc ye yapılan yönlendirmedir. Alttaki ise TCP 25 portunu aynı pc nin 25 nolu portuna yönlendirmek için yapılan ayarları gösterir. TCP 80 portu normal web portudur. Yani tarayıcınızdan http://www.telekom.com.tr yazmakla http://www.telekom.com.tr:80 yazmak aynı şeydir. Örneğimizde ki ayarlar bu adsl routera bağlı bir web sunucusu olduğunu gösteriyor. Bu adsl router ın wan IP sini yazan kullanıcılar bu router a bağlı web server a ulaşmış olacaklar. Eklediğimiz 2. kural ise 25 nolu portu bu sunucunun 25 nolu portuna yönlendirmek içindir ki bu da smtp yani email sunucusudur. Tabi bu durumda router a bağlı sunucunun IP numarası statik olmalıdır. Statik IP numarası aşağıdaki gibi girilir.

tcp/ip ayarları

Gelişmiş ayarlardan Lan ayarları kısmında da aşağıdaki gibi bir menu karşınıza gelir. Burdada ağınızda kullanmak istediğiniz IP aralığının ayarlarını ve router ın IP adres bilgisini değiştirebilirsiniz.

zoom lan ayarları

SPI firewall ı ayarlamak

SPI firewall, Stateful Packet Inspection Firewall.un kısaltılmışıdır. Modemin gelen giden data paketleri trafiği ile ilgili kurallar yaratabileceğiniz anlamına gelir. Bazı modemlerde firewall bulunduğu söylensede aslında bu sadece NAT dan ibaret ve kullanıcıların pc lerini korumak içindir.

Zoom X5 in geniş firewall ayarları onu güçlü bir modem yapıyor. Birçok DoS ataklarına karşı önceden tanımlanmış kuralları mevcuttur. Bunları açıp kapayabildiğiniz gibi kendinizde kural ekleyebilirsiniz.

zoom firewall ayarları

Öcenden tanımlanmış koruma planları yani firewall policy leri aşağıdaki gibidir.

zoom firewall koruma planı

Firewall servisi geniş opsiyonlara sahiptir. 3 adet önceden tanımlanmış koruma grubu bulunur. Bunlar

  1. IP Group, IP gruplarına göre yani IP adreslerine göre bir kurallar zinciri yaratılmasını sağlar.
  2. Service Group, çeşitli servislerin farklı portları kullanmasıyla ilgili kurallar yaratılabilir
  3. Time window, Çeşitli zaman dilimlerine göre kurallar yaratmanızı sağlar.

Zoom firewall servis grubu

Time Window kuralı ebeveynler için oldukça yararlıdır. Zira çocukların gece geç saatlerde veya belirttikleri saatlerin dışında interneti kullanmasını engelleyebilirler. Tabiki bu durumda modemin şifresini değiştirmelerini öneriyoruz.

Zoom firewall güvenlik grubu zaman ayarları


VoIP Özelliği ve kullanımı

X5v kullanıcıları X5v’e takılı olan telefonlarını kullanarak:

1) VoIP telefon araması yapabilir arayanlarla görüşebilirsiniz. ADSL telefon hattınızla normal telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. VoIP kullanarak ise ikinci bir telefon hattı sahibi olmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

2) “Klasik” telefon görüşmeleri yapabilirsiniz.

Başka bir X5v VoIP kullanıcısı ile VoIP görüşme yapmak için
:
X5v’e taktı ınız telefonun ahizesini kaldırın. # tuşuna basın ve çevir sesini bekleyin, çevir sesinden sonra da aramak istediğiniz VoIP telefon numarasını çevirin. Bu numaranın geleneksel telefon şebekesindeki numara ile aynı olmadığını unutmayın. Servis sağlayıcınızın websitesinde VoIP telefon numaralarının fihristini bulabilirsiniz.

X5v kullanmayan başka bir VoIP kullanıcısıyla telefon görüşmesi yapmak için
:
Telefon görüşmesi yapmak için o kişinin VoIP servisi kodunu çevirmelisiniz. Görüşme yapacağınız kişiye kodu sormanız veya gerekli talimatlar için servis sağlayıcılarının websitesine bakmanız gerekir.

Arayan VoIP telefonlarla görüşmek için:
VoIP araması geldiğinde telefonunuzda, VoIP araması geldiğini belirten farklı bir zil sesi duyarsınız.

VoIP kullanmayan kişilerle iletişim kurmak için:
VoIP kullanarak klasik telefon şebekesindeki her telefonu arayabilirsiniz. Servis sağlayıcınız bunu ekstra bir özellik olarak sunabilir. Servis sağlayıcınıza başvurunuz.

Klasik telefon görüşmesi yapmak için:
Telefon ahizesini kaldırın ve normalde nasıl yapıyorsanız aramanızı yapın. # tuşuna basıp VoIP görüşmesi yaptığınızı belirtmediğiniz müddetçe telefon görüşmeleriniz VoIP yokmuş gibi, normal telefon hizmetiniz üzerinden olduğu gibi ücretlendirilecek ve faturalandırılacaktır.
( Not: Elektrik kesildiğinde, X5v tüm telefon görüşmelerini klasik görüşmeye yönlendirir.)

Farklı Zil Sesi ve Çevir Sesi:
X5v’nin zil sesi ve telefonunuzdaki çevir sesi normal telefon görüşmesinden farklı çıkar. Yani, telefonunuzun zil sesini duyunca VoIP araması geldiğini hemen anlayabilirsiniz. Belki daha önemlisi, VoIP araması yapmak için # tuşuna bastığınızda normal telefon aramasından farklı bir çevir sesi duyarsınız ve böylece VoIP araması yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

Hızlı arama:
Telefonunuzu programlayarak VoIP numaralarını hızlı arama yapabilirsiniz. Sadece VoIP numaralarını ararken # çevirmeyi unutmayın yeter.

Tekrar arama:
Herhangi normal bir numarayı tekrar arar gibi VoIP numaralarını da telefon ahizesindeki tekrar ara özelliğini kullanarak tekrar arayabilirsiniz.

Bekletme:
VoIP görüşmesi yaparken ikinci bir telefon gelirse, arama bekletme sesi duyarsınız. Telefonunuzdaki beklet (hook) tuşuna basıp ikinci arayanla konuşabilir, aynı tuşa tekrar basarak ilk görüşmenize geri dönebilirsiniz. VoIP görüşmenizi tamamladıktan sonra, # tuşuna basmadan bekletme (hook) tuşuna basarak yeni bir VoIP çevir sesi alabilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanırsanız tekrar arama veya hızlı arama yapamazsınız. Klasik telefon görüşmesi yapmak için de bir iki saniye beklemeniz gerekir.

Sadece VoIP Modu:
X5v’ye bağladığınız telefondan sadece VoIP görüşmeleri yapmak istiyorsanız X5v’i VoIP-only (sadece VoIP) moduna getirmeniz gerekir. X5v’nin VoIP sayfasında, VoIP Only kutusunu işaretleyin. Bu durumda, X5v’e bağladığınız telefondan yapacağınız tüm aramalar VoIP olacaktır, dolayısıyla önce # tuşlamanıza gerek yoktur.

zoom voip

zoom voip ayarları

Sonuç

Özellikle Voip haberleşmesi yapmak isteyenlerin sıkça rağbet ettiği bu model önceki zoom modellerine göre biraz daha opsiyonları artırılmış güvenlik özellikleriylede daha güçlü bir modem. Özellikle çocuklu aileler içinde bir internet erişimi planlaması yapabilmesi bakımından da bir tercih sebebidir. Ülkemizde Voip hizmetlerinin yaygınlaşmasıyla bu tip cihazların artacağı kanaatimdeyim. Daha ayrıntılı bilgiyi www.zoom.com dan edinebilirsiniz.

 

Faydalı bilgiler